فولاد و آهن‌ آلات از اصلی‌ ترین نیازهای بشر در صنایع مختلف هستند و یکی از مهم‌ ترین مصالح در صنعت ساختمان‌ سازی به شمار می‌ روند. با توجه به روند رو به رشد جوامع امروزی، استفاده از فولاد و آهن هر ساله افزایش پیدا می کند. به دلیل اینکه فولاد در پروژه‌ های عمرانی و صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد، دانستن نکات مربوط به خرید به شما کمک می‌ کند تا یک انتخاب بهینه و هوشمندانه داشته باشید. پس در این مقاله می‌ خواهیم در مورد راهنمای جامع خرید آهن و فولاد صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید.

نقش آهن و فولاد در زندگی

میزان آهن موجود در پوسته زمین، حدود ۵ درصد است و کشور ایران در ذخایر کل جهان حدود ۲ درصد سهم دارد. به همین دلیل تعداد زیادی از تولیدکنندگان در ایران وجود دارند که محصولات آهنی را با قابلیت‌ های ویژه تولید می‌ کنند.

آهن و فولاد با توجه به داشتن ویژگی هایی مانند مقاومت بالا، قابلیت استفاده مجدد، قابل بازیافت بودن، دوام و استحکام بالا در صنایع زیادی مانند خودروسازی، حمل‌ و نقل، پروژه‌ های عمرانی و… مورد استفاده قرار می‌ گیرند. با تولید محصولات متفاوت، داشتن یک خرید مقرون‌ به‌ صرفه برای سازمان‌ ها و مصرف‌ کنندگان در اولویت قرار دارد.

راهنمای خرید آهن آلات و نکات کاربردی

قبل از سفارش و خرید مقاطع فولادی، باید به نکاتی توجه کنید که عبارتند از:

  1. شناخت بهترین تولیدکنندگان و برندهای تجاری
  2. شناخت نیاز پروژه و انتخاب محصول متناسب با کاربرد آن
  3. توجه به وزن استاندارد محصول از طریق جدول اشتال و جدول وزن
  4. شناخت برند محصولات فولادی داخلی و خارجی
  5. بررسی سایز و ابعاد
  6. اطمینان از استاندارد بودن و کیفیت بالای محصول
  7. استعلام قیمت از سایت ها و مراجع معتبر
  8. بررسی هزینه حمل و نقل

شناخت برندهای تجاری و بهترین تولیدکنندگان

قبل از هر اقدامی خوب تحقیق کنید، برندهای تجاری را بشناسید و بهترین تولید کنندگان را برای هریک از مقاطع فولادی پیدا کنید. اگر قصد خرید میلگرد یا تیرآهن را دارید، پیشنهاد می کنیم اولویت اولتان کارخانه ذوب آهن اصفهان باشد. برای سایر محصولات نیز، برترین تولیدکنندگانی وجود دارند که با کمی جستجو، آن ها را پیدا می کنید.

بررسی کاربرد محصول و نیاز سنجی

در بسیاری از پروژه‌ ها دیده‌ شده که مسئول خرید، یک محصول فولادی را خریداری کرده، در حالی که محصول دیگری مناسب این کار بوده است. در واقع دانستن این موضوع که محصول خریداری‌ شده برای چه هدفی مناسب است، اهمیت زیادی در کاهش هزینه ها دارد.

توجه به وزن محصول

یکی از مهم‌ ترین نکات هنگام خرید محصولات آهنی و فولادی، دقت به وزن استاندارد محصول است. هر چه وزن محصول به جدول اشتال نزدیک‌ تر باشد، کیفیت آن بالاتر خواهد بود. جدول اشتال برای تمام مقاطع فولادی تنظیم می شود و ویژگی های استاندارد آن را نشان می دهد.

بررسی محصولات داخلی و وارداتی

یکی از سؤالاتی که همیشه ذهن خریدار را به خود مشغول می‌ کند، انتخاب بین محصول داخلی یا وارداتی است. همان طور که گفته شد مقدار قابل‌ توجهی از منابع آهن (در پوسته زمین) در کشور ایران قرار دارد. به همین دلیل بهترین تولیدکنندگان فولاد در منطقه، متدر کشور خودمان قرار دارند.

اغلب محصولات تولید شده داخلی، بر اساس استانداردهای بین‌المللی ساخته می‌ شوند. توصیه می کنیم بودجه خود را با خرید محصولات داخلی با کیفیت و مرغوب ذخیره نمایید. هنگام خرید محصولات داخلی به این نکته توجه داشته باشید که قیمت محصولات آهنی و فولادی کارخانه‌ ها با یکدیگر متفاوت است.

بررسی سایز و ابعاد محصول

هنگام خرید، حتما به سایز و ابعاد درج شده بر روی محصول دقت کنید. برای مثال هر چه سایز میلگرد افزایش یابد، مقاومت و استحکام آن بیشتر می شود. پس متناسب با حجم پروژه (ساختمان کوچک یا آسمان خراش عظیم) سایز مقاطع را انتخاب کنید.

اطمینان از استاندارد بودن و کیفیت محصول

از فروشنده بخواهید تا در صورت امکان برگه جدول اشتال محصول را به شما بدهد. حتما اگر در آن لحظه برگه اشتال موجود نبود، از سایت معتبر کمک بگیرید. تطابق دادن یک محصول با اطلاعات این جدول اهمیت زیادی دارد و استاندارد بودن آن را نشان می دهد.

استعلام قیمت از سایت ها و مراجع معتبر

قیمت محصولات فولادی، توسط کارخانه به صورت روزانه اعلام می شود. اما در اغلب مواقع به لیست کارخانه ها دسترسی ندارید و باید از شرکت های واسطه کمک بگیرید. با یک سرچ ساده در مورد قیمت محصول مورد نظر، لیستی از شرکت ها به شما نمایش داده می شود که می توانید نرخ محصول را مقایسه کنید.

بررسی هزینه حمل و نقل

یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین نکات مطرح‌ شده در هنگام خرید آهن و فولاد، هزینه حمل و بارگیری محصولات است. توافق نمودن برای هزینه حمل‌ و نقل محصولات، به‌ ویژه آهن اهمیت زیادی دارد. سعی کنید که هزینه‌ های حمل‌ و نقل را به کمترین حد برسانید.

در نهایت هنگام خرید محصولات فولادی و آهنی از یک کارخانه، دقت داشته باشید که علامت اختصاری تولیدکننده بر روی آن حک‌شده باشد؛ مخصوصا اگر محصول را از بنگاه‌ های کوچک‌ تر آهن‌آلات تهیه می‌ کنید.

راهنمای خرید محصولات فولادی

علاوه بر نکات کلی که اشاره شد، برای هر یک از مقاطع فولادی مانند میلگرد، تیرآهن، پروفیل، نبشی، ورق و… تعدادی نکته اختصاصی وجود دارد که در ادامه به هر کدام می پردازیم.

نکات مهم خرید میلگرد

یکی از پرمصرف‌ ترین مقاطع فولادی مورد استفاده در پروژه‌ های عمرانی، میلگردها هستند. میلگردها در انواع مختلفی تولید می‌ شوند، که نوع آج دار آن در ساخت‌ و ساز کاربرد بیشتری دارد. یکی از اصلی‌ ترین نکات در راهنمای خرید میلگرد، توجه به وزن آرماتور است. با استفاده از جدول اشتال یکی از مراجع معتبر، می‌ توانید مطلوب‌ ترین نوع میلگرد را انتخاب نمایید.

نکته مهم دیگر، دقت در انتخاب برند تجاری تولیدکننده میلگرد است. بهتر است کارخانه تولیدی نزدیک به محل پروژه خود را انتخاب نمایید. با دقت در علامت حک‌ شده بر روی محصول، می‌ توانید اصالت آن را چک نمایید.

نکات خرید تیرآهن

تیرآهن به‌ عنوان یک نیاز اساسی در پروژه‌ های ساختمان‌ سازی به‌صورت تیر یا ستون، وظیفه تحمل بارهای وارد بر ساختمان را بر عهده‌ دارد. مهم ترین نکته در راهنمای خرید تیرآهن، این است که اصالت کالا را حتما چک کنید.

نزدیک بودن مقدار وزنی تیرآهن به وزن‌ های موجود در جدول اشتال، دقت در قیمت بازار جهانی تیرآهن، هزینه حمل‌ونقل آن، انتخاب یک برند تجاری معتبر در بازار، کیفیت و مرغوب بودن محصول نهایی ازجمله عواملی هستند که در هنگام خرید تیرآهن باید به آن دقت داشته باشید.

نکات خرید نبشی

در هنگام خرید نبشی مهم‌ ترین نکته، داشتن آگاهی و شناخت کافی در مورد انواع آن است. همچنین اطلاعات کافی در مورد ویژگی‌ و کاربرد نبشی‌ ها اهمیت زیادی دارد. هنگام خرید نبشی‌ها دقت در شکل ظاهری، وزن، نوع فرایند ساخت و طبقه‌ بندی آنها تأثیر زیادی دارد.

در اینجا به چند نکته اشاره می کنیم:

نکات خرید پروفیل

توجه به نکاتی مانند دسته‌ بندی پروفیل‌ ها، نوع کاربرد آن بر اساس مقدار وزن قابل تحمل، قیمت پایانی پروفیل تولید شده و هم‌ چنین انتخاب برند تجاری تولیدکننده این محصول در خرید ایده آل نقش زیادی دارد. راهنمای خرید پروفیل شامل اطلاعاتی مانند توجه به مشخصات فنی، ضخامت، ابعاد، جنس، قیمت و… می شود.

نکات خرید ورق فولادی

تولید ورق سیاه، ورق گالوانیزه و ورق‌ های روغنی در کارخانه‌ های معتبر کشور انجام شده و کاربرد بسیار زیادی دارند.

توجه به شکل ظاهری، میزان مقاومت، دوام، روش تولید، ساخت و کاربرد آن‌ ها می‌ تواند در هنگام خرید به شما کمک کند تا یک خرید مقرون‌ به‌ صرفه داشته باشید.

ورق سیاه، پرفروش ترین نوع ورق فولادی است که کاربرد زیادی در ساختمان سازی، تولید کشتی و… دارد. در راهنمای خرید ورق سیاه آمده که به مشخصات فنی، نوع، قیمت، سالم بودن آن و… توجه کنید.

خرید محصولات فولادی و آهنی با توجه به نقش و کاربرد حیاتی که در صنایع دارند، باید با رعایت نکات خاص انجام شود. داشتن راهنمای جامع خرید آهن و فولاد به شما کمک می‌ کند تا با اطمینان کامل از برند تجاری تولیدکننده، نوع محصول، مقدار مورد نیاز متناسب با پروژه، نوع کاربری، مقدار وزنی نزدیک به جدول اشتال و کیفیت و مرغوب بودن محصول خریداری‌ شده یک خرید مطمئن را انجام دهید؛ با این کار می‌ توانید در هزینه‌ های خود صرفه‌ جویی نمایید.

دلیل لزوم استفاده از آهن و فولاد در صنایع مختلف چیست؟

از آهن و فولاد با توجه به مقاوم بودن، قابلیت استفاده مجدد و بازیافت، دوام و استحکام بالا در صنایع زیادی استفاده می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *